Polskie prawo najmu nie jest korzystne dla właścicieli mieszkań. Gdy najemca ociąga się z płatnością czynszu, wynajmującemu często puszczają nerwy. Polskie prawodawstwo stawia interes najemców ponad słusznym prawem własności. Taka sytuacja jest niestety często wykorzystywana przez lokatorów, którzy nie płacą zaciągniętych w umowie najmu zobowiązań. Warto jednak podkreślić, że jest kilka skutecznych sposobów, aby wyegzekwować swoje prawa

Bezpieczna umowa najmu mieszkania

O zabezpieczeniu umowy najmu najlepiej pomyśleć na wczesnym etapie procesu najmu. Optymalnym momentem jest czas przed podpisaniem umowy z najemcą. Właściciele mieszkania często decydują oddać się swoje mieszkanie w najem bez podpisywania żadnej umowy. Na gruncie polskiego prawa takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ umowy ustne również obowiązują, jednak nie jest to najbezpieczniejszy sposób oddawania wartościowego składnika swojego majątku w obce ręce. Dodatkowo skutkiem niezachowania formy pisemnej jest to, że taka umowa najmu będzie traktowana jako zawarta na czas nieokreślony, z czym wiążą się określone skutki cywilnoprawne.

Sama umowa powinna zawierać zapisy, które pozwolą właścicielowi spać spokojnie. Gdy pojawią się problemy z płatnościami za czynsz najczęściej jest już za późno, aby zapobiec kłopotom. Przy podpisywaniu umowy należy zwrócić uwagę na prawidłowe wprowadzenie danych identyfikacyjnych najemcy, poprzez ich sprawdzenie w dokumencie takim jak dowód osobisty lub paszport. Dobrą praktyką jest także spisywanie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym strony określą stan mieszkania, wyposażenie i ilość przekazywanych kluczy.

Co zrobić gdy najemca nie płaci?

Można rozróżnić kilka sytuacji, w której najemca nie płaci czynszu najmu. Pierwszą i zarazem najczęstszą jest ta, w której lokator zamieszkuje w lokalu, ale nie uregulował czynszu. Zwykle przyczyną braku płatności jest w tym przypadku utrata płynności finansowej. Druga sytuacja to taka, w której najemca wyprowadził się i nie zapłacił. Porzucenie przez niego mieszkania również może wskazywać na problemy finansowe lub nagłą zmianę życiowych planów. W tym przypadku sytuacja prawna lokatora różni się w zależności od treści stosunku prawnego łączącego go z właścicielem mieszkania.

Niezależnie od sytuacji, reguły postępowania w przypadku braku płatności czynszu najmu są podobne. Pierwszym krokiem jest próba kontaktu telefonicznego lub mailowego z najemcą, aby uzyskać wyjaśnienia i rozwiązać sprawę polubownie. Niejednokrotnie w takim przypadku lokator unika rozmowy z właścicielem, nie odpowiada na jego próby kontaktu lub zwodzi go co do terminu zapłaty zaległego czynszu. Niezależnie od kwestii wypowiedzenia umowy właściciel mieszkania powinien wysłać do najemcy prawidłowo sporządzone wezwanie do zapłaty. Dokument taki jest na późniejszym etapie przydatny do ubiegania się o zaległy czynsz najmu w postępowaniu sądowym.

 Wzór wezwania do zapłaty za czynszu

Wezwanie do zapłaty za zaległy czynsz najmu może osiągnąć odpowiedni skutek tylko wtedy gdy zostanie prawidłowo sporządzone i doręczone lokatorowi. Okoliczności, które mają wpływ na treść wezwania do zapłaty to przede wszystkim to, czy umowa najmu była zawarta na czas określony czy nieokreślony. Ma to wpływ na termin, a nawet samą możliwość wypowiedzenia umowy. Wynajmującemu przysługują także odsetki za opóźnienia w płatnościach.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się sporządzenie i wysłanie wezwania do zapłaty przez profesjonalnego pełnomocnika takiego jak adwokat czy radca prawny. W naszym sklepie możesz zakupić wzór Wezwania do zapłaty zaległego czynszu wraz z konsultacją online, w  której uzyskasz informacje, jak skutecznie sporządzić takie wezwanie, z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności Twojej sprawy.

Jacek Kobędza

 

RADCA PRAWNY
Aplikację Radcowską odbyłem przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie zakończoną złożeniem egzaminu Radcowskiego.
Czytaj więcej