Wiele osób chcąc zakończyć związek małżeński musi odpowiedzieć sobie na pytanie – czy wnieść pozew o rozwód bez orzekania o winie za rozpad małżeństwa czy walczyć o stwierdzenie wyłącznej winy drugiego współmałżonka? 

Jestem adwokatem prowadzącym sprawy o rozwód na terenie Krakowa i Małopolski. W tym wpisie wyjaśnię, jak wygląda postępowanie o rozwód bez orzekania o winie. Do istotnych kwestii należy pozew o rozwód bez orzekania o winie, rozwód bez orzekania o winie krok po kroku oraz rozwód bez orzekania o winie, a alimenty. 

 

Rozwód bez orzekania o winie – od czego zacząć? 

Jak przeprowadzić rozwód krok po kroku? 

Najważniejsze co należy zapamiętać – rozwód bez orzekania o winie jest zawsze orzekany za porozumieniem stron. Pozew składa jedno z małżonków, a drugie wyraża przed sądem zgodę na rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie. Dlatego w pierwszej kolejności najlepiej porozumieć się ze współmałżonkiem.  

Jeżeli nie ma zgody na porozumienie warto rozważyć skorzystanie z mediacji przed podejmowaniem kroków sądowych. 

Jeżeli współmałżonek wcale nie zgodzi się na rozwód albo będzie żądał rozwodu z naszej winy trzeba będzie szukać innego rozwiązania. W tym wpisie mogą Państwo przeczytać jak wygląda postępowanie o rozwód z orzekaniem o winie – Rozwód z orzekaniem o winie.

 

Pozew o rozwód bez orzekania o winie 

Następnym krokiem jest złożenie pozwu o rozwód bez orzekania o winie do sądu. Pozew składa się do właściwego miejscowo sądu okręgowego, tj. sądu okręgowego w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, a wciąż mieszka tam jeszcze przynajmniej jeden z małżonków. Pozew rozwodowy podlega opłacie stałej w wysokości 600 zł. Do pozwu należy dołączyć dowód opłaty oraz odpis aktu małżeństwa. 

W pozwie oprócz głównego wniosku można zawrzeć szereg innych wniosków związanych z dalszym życiem małżonków. W wyroku oprócz rozwodu sąd orzeka albo może na wniosek orzec także o:   

  1. kontaktach z małoletnim dzieckiem stron;
  2. władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania ;
  3. wspólnym mieszkaniu małżonków;
  4. alimentach na rzecz dzieci stron;
  5. podziale majątku wspólnego po rozwiązaniu małżeństwa.

Należy mieć na uwadze, że dodatkowe wnioski mogą znacznie wydłużyć postępowanie rozwodowe. Jeśli zależy nam na szybkim rozwodzie najlepiej ograniczyć się tylko do wniosku o rozwiązanie małżeństwa. Wtedy postępowanie kończy się najczęściej po jednej rozprawie wyznaczonej kilka miesięcy po dacie wniesienia pozwu.

Postępowanie o podział majątku najlepiej przeprowadzić w osobnym postępowaniu, już po uzyskaniu rozwodu. Jak wygląda postępowanie o podział majątku? O tym napisałem w artykule – Podział majątku po rozwodzie.

 

Jak wygląda rozprawa rozwodowa? 

Rozprawa o rozwód bez orzekania o winie jest zwykle krótka. Sąd ogranicza się do podstawowych pytań mających na celu ustalenie czy spełnione są przesłanki ustawowe rozwodu tzn. czy zaszedł trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. 

Pytania sądu będą zmierzały do ustalenia przyczyny rozpadu małżeństwa i odpowiedzi czy strony widzą jakieś szanse na uratowanie związku. Padną również pytania o sytuację majątkową, posiadanie potomstwa i opiekę nad dzieckiem – sąd musi takie rzeczy ustalić przed rozwiązaniem małżeństwa.   

Sąd może też czasem pytać o rzeczy osobiste i krępujące, ale przy zgodzie na rozwód obydwu małżonków nie powinien zagłębiać się w życie małżonków. 

 

Rozwód bez orzekania o winie, a alimenty 

Małżonek po rozwodzie bez orzekania o winie jest w gorszej sytuacji alimentacyjnej niż w razie orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy drugiego małżonka. Nie znaczy to jednak, że jest całkiem pozbawiony prawa do alimentów. 

Przede wszystkim w sprawie o rozwód bez orzekania o winie można żądać alimentów na wspólne małoletnie dzieci. Obowiązek płacenia alimentów na dziecko istnieje niezależnie od winy za rozpad małżeństwa.  

Zwykle o alimenty na dziecko wnosi ten z małżonków, który będzie sprawował stałą opiekę nad dzieckiem po rozstaniu. Jego obowiązek alimentacyjny zaspokojony jest właśnie poprzez sprawowanie opieki i bezpośrednie utrzymywanie dziecka. 

Staranie się o alimenty dla siebie jako byłego małżonka jest przy orzeczeniu rozwodu bez winy stron znacznie utrudnione. Alimentów możemy żądać tylko, gdy wykażemy, że znaleźliśmy się w wyniku rozwodu w niedostatku, czyli szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Osoba w niedostatku nie jest w stanie samodzielnie zaspokajać swoich podstawowych potrzeb. 

Warto wiedzieć, że kwota alimentów nie jest ustalona na zawsze i można zostać podwyższona. O tym, kiedy i w jaki sposób można podwyższyć alimenty można przeczytać w artykule – Podwyższenie alimentów.

 

Podsumowanie 

Rozwód, nawet bez orzekania o winie, jest stresującym przeżyciem. Z tego powodu wiele osób sporządzających pozwy samodzielnie popełnia błędy, które skutkują wydłużaniem się procesu i dalszymi negatywnymi emocjami.  

W konkluzji, przy podejmowaniu decyzji o rozwodzie, jak i na etapie pisania wnoszenia pozwu, warto skonsultować się z doświadczonym adwokatem lub radcą prawnym, który wyjaśni wątpliwości i pomoże w dochowaniu wszelkich formalności. 

Jesteśmy kancelarią mającą wiedze i doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych, do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i z empatią. Jeżeli rozważają Państwo rozwód zapraszam do umówienia się telefonicznie lub poprzez nasz formularz w zakładce Kontakt. 

Oferujemy także możliwość zakupienia profesjonalnego wzoru pozwu rozwodowego bez orzekania o winie wraz z możliwością godzinnej konsultacji z prawnikiem, w dogodnej cenie. 

Paweł Szczepankiewicz

ADWOKAT

Jestem adwokatem wpisanym na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej od 2020 r.

Czytaj więcej