Wypadek w pracy ze względu na swą specyfikę jest w polskim prawie traktowany inaczej niż inne rodzaje wypadków. W tym wpisie przedstawię jakie świadczenia przysługują pracownikowi za wypadek przy pracy, jak wygląda odpowiedzialność za odszkodowanie ZUS i pracodawcy oraz jak dochodzić zapłaty odszkodowania. 

 

Wypadek w pracy – pojęcie 

Na wstępie należy wytłumaczyć w jaki sposób prawo postrzega wypadek w pracy. Pojęcie takie pojawia się w art. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Mówiąc prosto – wypadkiem przy pracy będzie każdy wypadek, w którym pracownik poniósł uraz bądź śmierć, kiedy pracownik działa na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia. Wypadkiem przy pracy jest również wypadek w drodze do pracy i z powrotem.  

Art. 3 w dalszych ustępach wskazuje, kiedy inne zdarzenia należy uznawać za wypadki przy pracy oraz jakie są ich rodzaje. 

 

Wypadek przy pracy – odszkodowanie z ZUS 

W pierwszej kolejności odszkodowanie za wypadek w pracy przysługuje każdemu, kto odprowadzający składki w ZUS. Ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe, jest nim objęta w praktyce każda osoba zatrudniona. 

Odszkodowanie wypłacane jest w postaci jednorazowej kwoty, której wysokość zależy od poniesionego w wyniku wypadku uszczerbku. Obecnie wypłacana jest kwota równa 20% przeciętnego wynagrodzenia za każde 1% stwierdzonego uszczerbku. W razie śmierci pracownika wypłacane jest odszkodowanie dla rodziny zmarłego 

Dokładne kwoty odszkodowań można znaleźć pod tym linkiem. 

 

Odszkodowanie z ZUS – dokumenty 

ZUS wypłaca odszkodowanie na wniosek. Do wniosku należy dołączyć protokół powypadkowy lub kartę wypadku oraz wszystkie inne dokumenty opisujące przebieg wypadku. Konieczne jest również zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9. W przypadku osób zatrudnionych na stosunku pracy dokumenty te powinien przygotować i wysłać pracodawca, jako płatnik składek. 

Decyzja o przyznaniu odszkodowania powinna zostać wydana w terminie 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Od niezadowalającej decyzji można się odwołać w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. 

Co istotne ZUS odmówi wypłaty odszkodowania, gdy: 

  1. pracownik umyślnie lub wskutek rażącego zaniedbania naruszył przepisy BHP i było to przyczyną wypadku 
  2. pracownik przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, ponieważ był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych 

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na oficjalnym portalu ZUS 

 

Wypadek przy pracy – odpowiedzialność pracodawcy 

Oprócz świadczenia z ZUS możliwa jest odpowiedzialność pracodawcy za wypadek. Pracodawca odpowiada za wypadek przy pracy, gdy był on spowodowany zawinionym zaniechaniem pracodawcy w wypełnianiu swoich obowiązków.  

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie odpowiednich warunków BHP oraz przeszkolenie pracownika. Nie podjęcie przez pracodawcę działań mających ograniczyć i zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa w miejscu pracy skutkuje przypisaniem mu winy, gdy zdarzy się wypadek. Pracownik powinien być w miejscu pracy bezpieczny. 

W niektórych rodzajach działalności wina pracodawcy nie jest konieczna i odpowiada on za wypadek na tzw. zasadzie ryzyka. Tyczy się to najczęściej przedsiębiorstw w których używane są maszyny przemysłowe. Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy powstaje wtedy nawet, gdy wypadek powstał bez jego winy. Pracodawca może uwolnić się od odpowiedzialności wykazując, że wypadek doszedł do skutku z winy pracownika. 

 

Odszkodowanie od pracodawcy – jak dochodzić? 

Odszkodowania od pracodawcy należy dochodzić na zasadach ogólnych Kodeksu Cywilnego. W pierwszej kolejności należy wezwać pracodawcę do zapłaty na piśmie, uzasadniając swoje żądania. W wezwaniu należy wskazać na czym polega wina pracodawcy. Jeżeli pracodawca posiada polisę ubezpieczeniową pismo warto też skierować bezpośrednio do ubezpieczyciela. 

Odszkodowanie od pracodawcy jest uzupełniające w stosunku do odszkodowania z ZUS. Oznacza to, że roszczenie do pracodawcy ulega pomniejszeniu o kwotę otrzymaną za ubezpieczenie wypadkowe z ZUS.  

Odszkodowanie z ZUS nie uwzględnia zadośćuczynienia za krzywdę spowodowaną wypadkiem, a więc roszczenia o wynagrodzenie cierpienia, naprawienia uszczerbku na zdrowiu psychicznym i innych szkód niematerialnych. Dlatego nawet jeśli odszkodowanie z ZUS zaspokaja całość roszczenia o odszkodowanie warto dochodzić zadośćuczynienia od pracodawcy. 

 

Wysokość odszkodowania od pracodawcy 

Kwota odszkodowania i zadośćuczynienia za krzywdę jaką można dochodzić od pracodawcy jest trudna do określenia w oderwaniu od konkretnego przypadku. Na jej wysokość wpływa wielkość uszczerbku na zdrowiu, konsekwencje uszczerbku np. utrata zdolności do pracy, stopień zawinienia pracodawcy. Najlepiej skonsultować wysokość roszczenia z doświadczonym prawnikiem zajmującym się odszkodowaniami. 

Jeżeli pracodawca lub jego ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania sprawę można skierować do rozstrzygnięcia w sądzie. 

Jak dochodzić zapłaty stosownego odszkodowania opisuję w artykule: 

–> Zaniżone odszkodowanie – co zrobić? 

 

Podsumowanie 

Gdy przydarzy nam się wypadek w miejscu pracy warto podjąć walkę o stosowne odszkodowanie. Składki z ZUS płacimy praktycznie całe dorosłe życie właśnie po to, żeby w razie nieszczęścia mieć godne zabezpieczenie finansowe.  

Dlatego zachęcam do kontaktu – nasza Kancelaria ma doświadczenie w sprawach odszkodowawczych. Pomożemy wywalczyć pozytywną decyzję z ZUS, wyższą kwotę odszkodowania oraz rozważymy odpowiedzialność za wypadek pracodawcy. 

Zainteresowanych tematem odszkodowań zachęcam także do przeczytania artykułu: 

–> Odszkodowanie za wypadek drogowy 

 

Paweł Szczepankiewicz

ADWOKAT

Jestem adwokatem wpisanym na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej od 2020 r.

Czytaj więcej