W idealnym świecie wykupienie polisy ubezpieczeniowej powinno zabezpieczyć nas materialnie na wypadek niepożądanych zdarzeń ujętych w polisie. W praktyce realia rynku wyglądają jednak inaczej, a ubezpieczyciele niechętnie rozstają się ze swoimi pieniędzmi. Często unikają wykonania swojej części umowy lub zaniżają wysokość szkody. Zaniżone odszkodowanie nie oznacza jednak, że należy się poddawać.
W tym wpisie opisze co można zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie, jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela oraz jak powiększyć zaniżone odszkodowanie z OC?
Zgłoszenie szkody
Zadbać o wysokość odszkodowania należy już na etapie zgłaszania szkody. Obecnie szkodę zgłasza się najczęściej online, na formularzach przygotowanych na stronie internetowej ubezpieczyciela. Przy wypełnianiu zgłoszenia ubezpieczyciel powinien udzielić informacji co jest mu potrzebne, aby rozpatrzeć zgłoszenie.
Kwota odszkodowania zależy w dużej mierze od dostarczonych dokumentów. Im bardziej szczegółowo i rzetelnie wykażemy wartość szkody tym trudniej będzie ubezpieczycielowi zaniżyć odszkodowanie. Jeżeli podczas zgłoszenia pominiemy jakąś część składową szkody, ubezpieczyciel z pewnością nie uwzględni jej w kwocie odszkodowania.
W jaki sposób pozyskać odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku drogowego przeczytają Państwo w poniższym artykule:
–> Odszkodowanie za wypadek drogowy
Zaniżone odszkodowanie
Nawet kiedy rzetelnie wykażemy wysokość poniesionej szkody, to często ubezpieczyciele i tak proponują zbyt niską kwotę odszkodowania. Szkodę dla ubezpieczycieli wyceniają ich rzeczoznawcy i często zaniżają kwoty napraw albo zniszczonych części. Dodatkowo ubezpieczyciele często kwestionują okoliczności sprawy np. czy szkoda powstała w wyniku zgłoszonego zdarzenia, a nie np. z powodu normalnego zużycia rzeczy albo z winy ubezpieczonego. Ubezpieczyciele mają wiele sposobów na zaniżone odszkodowanie.
Należy pamiętać, że ubezpieczyciel ma obowiązek rozpatrzeć zgłoszenie szkody w terminie 30 dni. W tym czasie wydaje decyzję, w której wskazuję kwotę odszkodowania lub przyczynę odmowy wypłaty.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela
Gdy decyzja jest odmowna lub kwota odszkodowania jest zbyt niska można złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Odwołanie wnosi się ponownie do ubezpieczyciela. Formalnie nie ma terminu na wniesienie odwołania. Granicą jest termin przedawnienia roszczenia wynoszący 3 lata od dnia zdarzenia lub 10 lat, gdy zdarzenie stanowiło przestępstwo (art. 819 Kodeksu Cywilnego).
Odwołanie należy dobrze uzasadnić. Ubezpieczyciel powinien wyjaśnić w treści decyzji, dlaczego odmówił wypłaty bądź przyjął zaniżone odszkodowanie. Do tych argumentów trzeba się odnieść. Jeżeli ubezpieczyciel twierdzi, że brakuje mu jakichś dokumentów, należy załączyć je do odwołania.
Podczas pisania odwołania nieoceniona jest wiedza i doświadczenie prawnicze. Dobry prawnik potrafi uargumentować wysokość odszkodowania poprzez odniesienie się do innych podobnych przypadków i do przepisów prawa. Ponadto pismo napisane przez prawnika będzie bardziej profesjonalne i trudniej będzie ubezpieczycielowi je po prostu zignorować.
Ponadto dobry adwokat lub radca prawny będzie wiedział, kiedy opłaca się iść na ugodę, a kiedy lepiej będzie próbować “ugrać” więcej w sądzie.
Zaniżone odszkodowanie, a ugoda z ubezpieczycielem
Często ubezpieczeni akceptują w ugodzie zaniżone odszkodowanie i nie chcą procesu sądowego, ponieważ boją się, że stracą wszystkie pieniądze. Jest to błędne myślenie – w sprawie odszkodowawczej można mało stracić, a dużo zyskać! Kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela jest kwotą uznaną i sąd nam jej nie odbierze. Jedyne co można stracić to koszty, procesu, gdy sąd oddali nasze roszczenie w wysokości ponad to co zaproponował ubezpieczyciel.
Ubezpieczycielowi zależy na tym, żeby jak najszybciej zawszeć ugodę, ponieważ po podpisaniu tracimy prawo do dalszych roszczeń z tytułu naprawienia szkody. Czasem warto nie ustępować i walczyć o swoje prawa w sądzie, a nie iść ubezpieczycielowi na rękę. Pamiętaj – ubezpieczyciel liczy na to, że odpuścisz i zgodzisz się na zaniżone odszkodowanie!
Pozew o odszkodowanie
Gdy ubezpieczyciel jest nieugięty i nie uda się zawrzeć rozsądnej ugody pozostaje dochodzenie swoich praw w sądzie.
Pozew składa się do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania poszkodowanego albo ze względu na miejsce zdarzenia. Wybór należy do składającego pozew.
Opłata od pozwu jest zależna od wysokości roszczenia, zgodnie z treścią art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Do pozwu należy dołączyć wszystkie dowody wskazujące na wysokość poniesionej szkody oraz całość korespondencji z ubezpieczycielem. Często konieczne będzie powołanie biegłego rzeczoznawcy w celu wyceny szkody lub określenia uszczerbku na zdrowiu.
Podsumowanie
Jak wspominałem, pomoc doświadczonego adwokata lub radcy prawnego jest w sprawach odszkodowawczych ogromnie ważna. Specjalista do spraw odszkodowań pokieruje co zrobić, gdy otrzymamy zaniżone odszkodowanie i zadba o dopilnowanie wszystkich formalności.
Nasza Kancelaria posiada doświadczenie w dochodzeniu większych odszkodowań od ubezpieczycieli. Jeżeli chcą Państwo walczyć o swoje prawa z ubezpieczycielem – pomożemy.
Zapraszam do kontaktu poprzez nasz formularz kontaktowy oraz zadawania pytań.

Paweł Szczepankiewicz
Jestem adwokatem wpisanym na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej od 2020 r.